Kiedy druk 3D jest bardziej opłacalny niż formowanie wtryskowe?

Kiedy druk 3D jest bardziej opłacalny niż formowanie wtryskowe?Jeśli posiadasz firmę produkcyjną, lub jesteś dopiero początkującym producentem, warto zastanowić się, czy w Twoim przypadku druk 3D nie będzie bardziej opłacalny niż tradycyjne formy produkcji. Omawiamy to zagadnienie na przykładzie porównania z metodą wtryskową.

Przytoczone poniżej fakty nie są już żadną tajemnicą w świecie firm produkcyjnych. Metoda przyrostowa jest znana i testowana pod kątem zastosowania w różnych segmentach gospodarki już od lat osiemdziesiątych. Początkowo drukarki 3D służyły głównie do szybkiego prototypowania, z czasem zauważono, że mogą również służyć do wytwarzania końcowych produktów (szczególnie partii nisko i średnio seryjnych), tych przeznaczonych na „półkę”.

Zanim jednak wymienimy w jakich dokładnie sytuacjach druk 3D przyniesie Ci większą korzyść niż tradycyjna produkcja, warto nadmienić, iż dziedzina technologii druku 3D cały czas się rozwija. Zarówno pod kątem usprawniania drukarek 3D, wprowadzania do druku 3D nowych materiałów aż po znajdowanie nowych opłacalnych zastosowań druku 3D, czy chociażby łączenia go z innymi technikami produkcyjnymi. Przyszłość przed tą technologią stoi zatem otworem.

Przejdźmy jednak do meritum. Porównując koszty wytworzenia produktów wyprodukowanych metodą wtryskową oraz metodą 3D (przy użyciu tego samego materiału), drugie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, w przypadku:

- powtarzalnej produkcji nisko seryjnej (do kilkuset sztuk)

Wyprodukowanie jednej serii produktów metodą tradycyjną jest tańsze niż drukowanie jej w technologii 3D, ale też zajmuje ponad dwa razy więcej czasu – zatem w tym przypadku płacimy więcej za szybszy czas wydrukowania produktów w 3D oraz przede wszystkim koszt wytworzenia formy wtryskowej oraz opracowania skomplikowanego procesu produkcji.

- gdy produkt składa się z więcej niż jednej części składowej

W metodzie wtryskowej każda kolejna część składowa wymaga zakupu nowej formy wtryskowej. Dlatego też, z każdym nowym elementem ryzyko popełnienia błędu na którymś z etapów projektowania rośnie a co za tym idzie koszty zmian w gotowych formach wtryskowych rosną horrendalnie.

- gdy chcemy, aby produkt był wytrzymały ale jednocześnie lekki

Tylko druk 3D pozwala na wykonanie ażurowego wypełnienia wewnątrz modelu, co pozwala zaoszczędzić czas i materiał oraz zmniejszyć wagę niewielkim kosztem wytrzymałości.

- gdy produkt musi zostać poddany postprocessingowi

Kolejną oszczędnością w wykorzystaniu technologii druku 3D jest możliwość zastosowania specjalistycznej komory wygładzającej lub polerki rotowibracyjnej. Dzięki niej koszty postprocessingu zmniejszają się i to bez względu na złożoność produktu – metoda nie musi być dopasowywana do każdej części składowej produktu. Podczas produkcji metodą wtryskową koszty postprocessingu stanowią przede wszystkim koszt pracy ludzkiej lub zastosowanie drogich i skomplikowanych maszyn.

- gdy jesteś początkującym producentem i koszty „wejścia” przekraczają Twoje możliwości finansowe

Koszty wejściowe w przypadku metody wtryskowej, szczególnie dla mniejszych firm, są bardzo często nie do przekroczenia ze względu na konieczność zamówienia drogich form wtryskowych (za które musisz zapłacić z góry) a także długi czas oczekiwania na ich dostarczenie (nawet do kilkunastu tygodni a przy produkcji np. w Chinach nawet kilka, kilkanaście miesięcy). Dlatego metoda druku 3D stanowi doskonałą alternatywę na tzw. start.

Innym zastosowaniem druku 3D w produkcji mało i średnio seryjnej jest zaprojektowanie oraz wydrukowanie jedynie formy, która następnie może posłużyć do produkcji metodą wtryskową. W tym celu wykorzystujemy specjalny rodzaj żywicy odpornej na wysokie temperatury. Również tutaj koszt produkcji zmniejsza się gwałtownie o koszt gotowej formy pod wtrysk. Jest to nowość na rynku Polskim i oferujemy takie usługi jako jedna z pierwszych firm przy konsultacji z doświadczonymi inżynierami z całego świata.

Jako drukarnia 3D, posiadająca dodatkowo w swoim parku maszynowym automatyczne urządzenie do chemicznego wygładzania wydruków 3D, oferujemy konkurencyjne do metody wtryskowej usługi druku 3D. Naszą ofertę kierujemy wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba wytworzenia małych serii produktów, linii limitowanych, również (lub nawet przede wszystkim) produktów złożonych z wielu zaawansowanych i często współgrających ze sobą części składowych. Do współpracy zapraszamy wtryskarnie, frezarnie a także projektantów tworzących produkty z tworzyw sztucznych, jak np. obudowy do sprzętu elektronicznego czy nowych, ulepszonych wersji już istniejących produktów. Zapraszamy równie serdecznie przedsiębiorców, dla których bariera wejścia w produkcję wtryskową jest nie do pokonania lub stanowi zbyt duże ryzyko niepowodzenia ze względu na złożoność i ograniczenia technologiczne innych metod.