Prawne aspekty projektowania, czyli co możemy projektować

Projektowanie 3D a przepisy prawaJesteśmy firmą, której podstawą działalności są usługi druki 3D, ale również projektowanie przedmiotów pod druk 3D. O ile wydrukować można niemalże wszystko, w zakresie projektowania posiadamy pewne ograniczenia, o których warto, abyś wiedział.

Z prawnego punktu widzenia możemy zaprojektować:

  • tylko to, co jest zgodne z prawem polskim i unijnym, czyli nie zaprojektujemy np. wyrobów, do wytwarzania których niezbędna jest koncesja (przykładowo: wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym);
  • pod warunkiem, że Klient jest właścicielem przedstawionego nam projektu, aby nie naruszyć praw autorskich (gdy podejrzewamy, że Klient nie jest właścicielem projektu prosimy go o przedstawienie dowodów na posiadanie praw autorskich).

Ponadto, nie wykonujemy projektów, do stworzenia których wymagane są odpowiednie kwalifikacje zawodowe, wiedza i doświadczenie (np. projekt dachu, czy projekt złożonej części do maszyny produkcyjnej). Podczas projektowania pod druk 3D wykorzystujemy istniejące obiekty lub projektujemy je od zera przy pełnej współpracy z Klientem (np. inżynierem produkcji).