Czy mogę sam zaprojektować swój model a wy mi go wydrukujecie w 3D?

Siatka samodzielnie zaprojektowanego modelu 3D CADOczywiście, że tak. Proste, parametryczne modele 3D możesz projektować sam. Wystarczy podstawowa znajomość programu CAD i trochę cierpliwości. Poniżej podpowiadamy Ci, na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz, abyśmy później mogli poprawnie wydrukować Twój model 3D bez większych poprawek i tracenia czasu.

Co jest Ci potrzebne do projektowania modeli 3D?

Przede wszystkim komputer z dobrą kartą graficzną oraz program CAD, w którym stworzysz proste, parametryczne modele przestrzenne, przedstawione w postaci siatki trójkątów (modele nieparametryczne, np. figurki postaci stworzysz za pomocą innych, specjalnie do tego przeznaczonych programów).

Na poniższym przykładzie możesz zobaczyć, czym jest siatka trójkątów w wersji mniej  i bardziej zagęszczonej, oraz rysunek docelowego modelu:

Samodzielnie zaprojektowany model 3D CAD
Siatka trójkątów o małej gęstości –  nie zalecana pod druk 3D (elementy owalne wyjdą w druku 3D kanciaste).Siatka trójkątów modelu 3D CAD
Siatka trójkątów o dużej gęstości – zalecana pod druk 3D. Dzięki niej wydruk w miejscach owalnych (np. litery w napisie) będzie gładszy i pozbawiony kantów.Model 3D Cad w oparciu o siatkę trójkątówWyrenderowany model 3D w oparciu o gęstą siatkę trójkątów – miejsca zaokrąglone nie posiadają kantów. Dzięki temu wydruk 3D będzie równie precyzyjny.

W Internecie znajdziesz wiele pomocnych tutoriali w zakresie modelowania, zawsze też warto wybrać się na szkolenie, które przybliży Ci jego podstawy. Jeśli jesteś samoukiem, możesz sam spróbować swoich sił. Wystarczy trochę czasu, wyobraźni, determinacji i cierpliwości.

Zaprojektowałeś już swój model 3D i co dalej?

Aby stworzony przez Ciebie model 3D mógł zostać wydrukowany, format pliku, w którym został stworzony musi zostać wyeksportowany do formatu przeznaczonego pod druk 3D (najbardziej uniwersalnym formatem jest STL). Plik STL zostaje następnie przełożony na język maszyny drukującej (tzw. G-code), pocięty na „plasterki”, po czym jest gotowy do wydrukowania.

Jakich błędów powinieneś unikać podczas projektowania 3D?

Zwróć uwagę na wymienione poniżej błędy, które uniemożliwią nam wydruk Twojego modelu, lub sprawią, że wydruk ten nie spełni Twoich oczekiwań:

  • Za cienkie ścianki – ścianki cieńsze niż 0,8 mm spowodują, że wydruk nie będzie wytrzymały.
  • Niedociągnięcia takie jak: niedomknięte wierzchołki bryły (dziury w siatce trójkątów), bryła nie jest pusta wewnątrz, ścianki modeli przecinają się – wszystkie najdrobniejsze niedociągnięcia zostaną wykryte przez program sprawdzający poprawność pod kątem druku 3D.
  • Brak sprawdzenia jednostek projektu – domyślnymi jednostkami dla modeli przeznaczonych pod druk 3D są milimetry, dlatego niezmiernie ważne jest, abyś upewnił się, że Twój program nie wygenerował modelu np. w calach, czy metrach. Drukarka 3D każdy wymiar traktuje domyślnie jako milimetry. Nie trudno zatem wyobrazić sobie efekt takiej pomyłki.
  • Zbyt mała gęstość siatki podczas eksportu pliku do formatu STL (zobacz zdjęcia powyżej) – im większa gęstość siatki trójkątów, tym wydruk 3D będzie dokładniejszy (gładszy i mniej kanciasty na łukach), dotyczy to modeli sferycznych, owalnych lub zawierających takie elementy. Pamiętaj więc, aby sprawdzić ustawienia gęstości siatki w swoim programie do projektowania a jeżeli nie jest to możliwe – po prostu prześlij nam plik w formie CAD, takim jak np. STEP.

Jakie formaty pliku możesz nam przesyłać, abyśmy wydrukowali Twój model 3D?

Oczywiście wspomniany STL, ale także OBJ, STP, czy 3MF. Pamiętaj jednak, że są to formaty, które bardzo ciężko edytować, więc jeśli wykryjemy błąd projektowy, odeślemy Ci plik do poprawy. Jeśli zatem nie jesteś pewny, czy projekt jest poprawny pod kątem druku 3D, bezpieczniej będzie, jeśli prześlesz nam plik w podstawowym formacie programu CAD, a my sami wyeksportujemy go do formatu STL a następnie wydrukujemy model.

Wcześniej sprawdzimy czy Twój model nadaje się do wydruku

Zanim jednak wydrukujemy Twój model 3D wprowadzimy go do specjalnego programu, który wykryje wszystkie nieprawidłowości, które mogły pojawić się podczas projektowania. Jeśli zostanie wykryty jakikolwiek błąd, poinformujemy Cię o tym. Będziesz mógł poprawić swój projekt lub, jeśli sobie tego zażyczysz, zrobimy to za Ciebie.

Możesz sam sprawdzić, czy nie zrobiłeś błędu projektowego

Szczerze Cię do tego zachęcamy. Dlaczego? Przesyłanie plików pomiędzy nami a Tobą wydłuży czas realizacji Twojego przedsięwzięcia. Poniżej podajemy listę darmowych programów, za pomocą których będziesz mógł sam zweryfikować swój projekt, od razu go poprawić i gotowy wysłać nam do druku:

  • Meshmixer;
  • Blender;
  • 3Dbuilder;
  • Meshlab.

Z chęcią pomożemy Ci podczas projektowania Twojego modelu 3D

Jeśli „wkręciłeś” się w projektowanie 3D ale utknąłeś na jakimś konkretnym projekcie, z chęcią udzielimy Ci krótkiego szkolenia i pomożemy ukończyć rozpoczęty projekt. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz, a my znajdziemy czas, aby umówić się na konkretny termin spotkania. Ustalimy również miejsce i przybliżony zakres, z jakiego chciałbyś, abyśmy Cię przeszkolili.

Po zakończonym procesie projektowania (wspólnym lub tylko Twoim własnym) wydrukujemy Twój model 3D na jednej z naszych drukarek, abyś mógł cieszyć się efektem swojej pracy w sposób namacalny. A zatem, powodzenia w projektowaniu.