Kamil Brzózy
E-Mail: biuro@3dream.pl
Telefon: +48 791 514 512
E-Mail: biuro@3dream.pl
Telefon: +48 791 514 512
Obecnie korzystamy z dwóch maszyn drukujących w tzw. technologii proszkowej - HP MJF 4200 oraz EOS P396. Pozwalają one na uzyskanie modeli o dużej wytrzymałości, np. części funkcyjnych maszyn, ale też skomplikowanych modeli ażurowych i prototypów. Więcej o technologii SLS przeczytasz w poniższym artykule.
SLS (Selective Laser Sintering) to, w przetłumaczeniu na język polski, selektywne spiekanie laserowe. Materiałem wykorzystywanym jako materiał do druku jest proszek poliamidowy PA12 (inaczej PA2200) w kolorze białym, zwany potocznie nylonem.
Zasada drukowaniaw tej technologii polega na laserowym spiekaniu proszku warstwa po warstwie, wypełniając całe pole robocze. Dzięki temu obiekt uzyskuje największą gęstość wypełnienia w stosunku do pozostałych technologii druku 3D. To z kolei przekłada się na bardzo wysoką wytrzymałość wydruków. Z tego względu wybieramy tę technologię do wytwarzania części mechanicznych, funkcyjnych, które narażone są na duże obciążenia.
SLS charakteryzuje się również tym, że podczas procesu drukowania nie występują podpory (rolę podpór spełnia niespieczony proszek), które wymagają usunięcia. W innych technologiach, w przypadku bardziej skomplikowanych modeli usuwanie podpór jest trudne i wymaga zastosowania dodatkowej obróbki, np. szlifowania a także ogranicza swobodę projektowania. Dlatego SLS jest wręcz idealną technologią do zastosowania w przypadku wytwarzania skomplikowanych obiektów ażurowych a także tych o cienkich ściankach. Jako że technologia SLS ma najlepszą kontrolę termiczną w swojej komorze w porównaniu z pozostałymi technologiami druku 3D, najlepiej nadaje się również do wykonywania modeli o bardzo długich i prostych ścianach, których poprawne wykonanie jest bardzo trudne (szczególnie ze specjalistycznych i wytrzymałych materiałów) ze względu na skurcz i naprężenia wewnętrzne modelu. Powolne wychładzanie z wysokiej temepratury oraz otoczenie modeli nagrzanym, niespieczonym prochem sprzyja relaksacji naprężeń.
Technologia SLS posiada pierwszą klasę dokładności wymiarowej (według DIN EN ISO 286) a więc przeznaczona jest do druku przestrzennego modeli, które wymagają spełnienia rygorystycznych standardów wymiarowych.
SLS stosuje się również do produkcji prototypów ze względu na szerokie zastosowanie poliamidu, zarówno w przemyśle, jak i życiu codziennym.
SLS stosowana jest do krótkoseryjnej produkcji części technicznych, czy detali finalnych, które mogłyby zostać wytworzone technologią ubytkową lubwtryskową.
Inne cechy charakterystyczne technologii SLS:
Przykłady wydruków 3D, które wykonaliśmy w naszej firmie technologią SLS: