Technologia druku SLA wraz z przykładami wydruków

Technologia druku SLA wraz z przykładami wydrukówNajstarsza z technologii druku 3D, a zarazem najbardziej precyzyjna. Idealna do tego, aby dzięki niej odwzorowywać najdrobniejsze detale. O tym, jakie wydruki możemy dzięki niej osiągać i czym się charakteryzuje przeczytasz poniżej.

SLA (Stereolitografia) to matka druku 3D. Od niej wszystko się zaczęło. Oficjalną datą powstania tej technologii (a zarazem druku 3D) jest rok 1986, kiedy to Amerykaninowi Charlesowi Hull przyznano patent i jeszcze tego samego roku ruszyła produkcja pierwszych maszyn drukujących. Co ciekawe, jednocześnie nad metodą wytwarzania przedmiotów 3D za pomocą płynnej żywicy pracowali dwaj inni wynalazcy: Japończyk Komada i Francuz Herbert, jednak nie udało im się uzyskać patentów.

Zasada działania drukarek w technologii SLA

Drukarki SLA w procesie drukowania wykorzystują płynną żywicę (a właściwie wiele różnych rodzajów fotoutwardzalnych żywic, w zależności od przeznaczenia modelu).

Ciekła żywica, która znajduje się w zbiorniku, utwardzana jest warstwa po warstwie za pomocą precyzyjnej wiązki lasera o małej plamce, odbijanej od ruchomego lustra (tzw. galwanometru). Wydruk wynurza się ze zbiornika, po wynurzeniu musi zostać poddany kąpieli, która wypłukuje nieutwardzoną żywicę oraz naświetlaniu w celu uzyskania odpowiedniej twardości. W technologii tej występują cienkie podpory, które po zakończonym procesie drukowania należy usunąć.

Zalety i wady technologii SLA

Zalety SLA

Niezaprzeczalną zaletą tej technologii jest precyzja wykonania nawet najdrobniejszych szczegółów. Pod względem dokładności drukowania nie ma sobie równych.

Kolejną zaletą jest wyjątkowa gładkość uzyskiwanych powierzchni. Jest to osiągalne dzięki bardzo cienkim (liczonym w mikrometrach) warstwom żywicy, których ani nie widać (jak w technologii FDM, gdzie „gołym” okiem widać warstwy przyrostowe), ani nie czuć w dotyku (jak w technologii SLS, którą uzyskuje się jedynie powierzchnie szorstkie). Dzięki tej właściwości technologia SLA znajduje zastosowanie w tak precyzyjnych wyrobach jak biżuteria, implanty medyczne, czy formy odlewnicze.

Szeroka gama żywic fotoutwardzalnych, które imitują inne materiały masowo stosowane w produkcji, sprawia, że gama drukowanych obiektów jest równie szeroka. Wśród żywic znajdziemy zatem te imitujące gumę, wosk, plastik, żywice odznaczające się podwyższoną odpornością termiczną, żywice transparentne, akrylowe, czy imitujące ABS.

Inne zalety:

  • krótki czas drukowania szczegółowych modeli;
  • możliwość łączenia modeli za pomocą tej samej żywicy użytej podczas drukowania poszczególnych części;
  • możliwość drukowania bardzo cienkich ścianek.

Wady SLA

Wadą technologii SLA jest z pewnością konieczność spędzenia dodatkowego czasu nad obróbką wydruku, a dokładniej na ręcznym usunięciu podpór. Aby utwardzić wydruk należy dodatkowo go naświetlić. Koszt żywic oraz konieczność postprocessingu sprawiają, że jest to jedna z droższych technologii.

Wykorzystanie technologii SLA

SLA znajduje zastosowanie w takich branżach jak:

  • medycyna: stomatologia, implantologia, ortodoncja, chirurgia – tworzenie prototypów implantów medycznych, narzędzi chirurgicznych, drukowanie makiet ubytków kości
  • przemysł farmaceutyczny – prototypy nowych lub udoskonalonych urządzeń i aparatów medycznych, np. słuchowych, inhalatorów
  • przemysł lotniczy i samochodowy – tworzenie prototypów precyzyjnych elementów konstrukcyjnych; sprawdzanie wszelkiego rodzajów przepływów wykorzystując żywice transparentne
  • jubilerstwo – drukowanie biżuterii o dużej liczbie detali, delikatnej, o cienkich ściankach, takiej jak pierścionki, kolczyki, wisiorki i in.
  • branża elektroniczna – drukowanie obudów do urządzeń elektronicznych
  • branża produkcyjna– prototypy plastikowych opakowań, form na produkty żywnościowe, obudowy
  • odlewnictwo – tworzenie form odlewniczych pod przyszłą produkcję metodami odlewniczymi
  • makiety i modelarstwo – figurki i najmniejsze elementy makiet.

Ponadto, korzystając z technologii SLA wydrukujemy:

  • wszelkiego rodzaju figurki postaci, zwierząt do gier planszowych, czy jako gadżety dla hobbystów;
  • miniatury postaci ludzkich;
  • elementy przezroczyste lub półprzezroczyste;
  • przedmioty o skomplikowanej budowie zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej;
  • wszelkiego rodzaju prototypy, szczególnie te składające się z wielu drobnych detali;
  • elementy wymagające wodoszczelności (np. butelki).

W naszej firmie do drukowania w technologii SLA wykorzystujemy maszynę DWS XFAB oraz 13 rodzajów fotoutwardzalnych żywic.

W poniższej galerii przedstawiamy wykonane przez nas wydruki SLA.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4
Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8
     
Zdjęcie 9