Kamil Brzózy
E-Mail: biuro@3dream.pl
Telefon: +48 791 514 512
E-Mail: biuro@3dream.pl
Telefon: +48 791 514 512
Elementy wytwarzane za pomocą obrabiarek CNC (Computerized Numerical Control) są precyzyjnie wykończone, mogą być wykonane niemalże z każdego dostępnego materiału i można je wytwarzać wieloseryjnie. Istnieją jednak sytuacje, w których druk 3D przeważa nad obróbką CNC. Jakie są to sytuacje? O tym poniżej.
Obrabiarki CNC potrafią wytworzyć elementy złożone i skomplikowane geometrycznie, ale granice ich możliwości jednak istnieją. Nie są w stanie wytworzyć na przykład przedmiotu o konstrukcji ażurowej, pustego w środku, czy posiadającego bardziej skomplikowaną wewnętrzną budowę. To wszystko zapewnia druk 3D, a w szczególności technologia SLS, która nie tylko pozwala na drukowanie elementów wysoce złożonych, ażurowych, czy o cienkich ściankach, ale też zapewnia wysoką wytrzymałość wydruków. Posiada pierwszą klasę dokładności wymiarowej, co oznacza, że precyzyjność wydruków 3D można bez obaw porównać z precyzyjnością elementów wytworzonych technikami CNC.
Podsumowując, w porównaniu do obróbki CNC, druk 3D nie posiada praktycznie żadnych ograniczeń projektowych.
Druk 3D pozwala na szybkie wytworzenie prototypu. W przypadku obrabiarek CNC nie jest już to tak oczywiste – wymagają bowiem czasu, który operator urządzenia za każdym razem musi poświęcić na dobranie materiału, zestawu narzędzi, ustawienie parametrów pracy maszyny, określenie położenia i umocowanie detalu na maszynie. W przypadku drukarek 3D przygotowanie ich do pracy odbywa się niemalże automatycznie, poprzez wybranie odpowiednich opcji drukarki. Oczywiście, to nie maszyna, lecz człowiek dobiera materiał pod konkretny wydruk, ale posiadając odpowiednie doświadczenie, jest to również kwestia chwili. W przypadku prototypowania, czyli procesu, w którym powstaje wiele wersji danego elementu, który następnie poddawany jest testom, różnica czasu pomiędzy obróbką CNC a drukiem 3D wzrasta diametralnie na korzyść druku 3D.
Podsumowując, jeśli zależy Ci na szybkim wytworzeniu prototypu produktu, który możesz równie szybko przetestować przed przystąpieniem do jego produkcji seryjnej, skorzystaj z usług projektowania i drukowania 3D.
Co do tego nie ma wątpliwości. Maszyny do druku 3D są kilkakrotnie tańsze niż maszyny CNC (biorąc pod uwagę nawet drukarki przemysłowe). To po pierwsze. Po drugie, w technologii druku 3D do kosztów eksploatacyjnych zaliczamy również materiał do druku, energię i pracę ludzką oraz ewentualne koszty naprawy maszyny. Natomiast w przypadku maszyny CNC do tych kosztów dochodzą koszty całej infrastruktury, zapewniającej jej właściwe użytkowanie, a także koszty niezbędnych i bardzo kosztownych akcesoriów (stoły podciśnieniowe, frezy, imadła, itp.).
Podsumowując, jeśli dany przedmiot, o określonych właściwościach, można wytworzyć za pomocą obu technologii, druk 3D będzie wymagał mniejszych nakładów finansowych niż CNC.