Kamil Brzózy
E-Mail: biuro@3dream.pl
Telefon: +48 791 514 512
E-Mail: biuro@3dream.pl
Telefon: +48 791 514 512
2021-02-24, 20:37
2020-12-16, 07:32
2020-11-23, 20:17
2020-10-25, 17:58
2020-10-16, 18:36
2020-10-13, 19:06
Opisywane poniżej zlecenie dotyczyło inżynierii odwrotnej, czyli przeniesienia rzeczywistego przedmiotu do przestrzeni wirtualnej i odtworzenia jego parametrów. Na tej podstawie nasz Klient chciał dokonać zmian w konstrukcji przedmiotu i w rezultacie stworzyć nowy produkt – maszynkę do golenia w wersji standardowej z tworzywa sztucznego oraz kolekcjonerskiej z metali szlachetnych.
Czego oczekiwał od nas Klient?
Nasz stały Klient zgłosił się do nas z przedwojenną golarką, która oryginalnie wykonana była z bekelitu – jednego z pierwszych tworzyw sztucznych na świecie. Jego zamierzeniem było stworzenie własnej wersji golarki poprzez dokonanie niewielkich zmian jej parametrów a następnie wyprodukowanie jej z metalu, jako seria ekskluzywna. Do tego celu potrzebował wydruku 3D nowo powstałej golarki oraz odlew, dzięki któremu będzie mógł wyprodukować kolekcjonerską serię golarek w większym nakładzie.
Przebieg realizacji zlecenia
Najpierw zdjęliśmy wszystkie wymiary maszynki do golenia za pomocą suwmiarki i odtworzyliśmy przedmiot w przestrzeni wirtualnej za pomocą oprogramowania CAD. Następnie wraz z naszym Klientem, poprzez funkcję udostępniania zabezpieczonego linku do projektu, dokonywaliśmy zmian. W rezultacie przedstawiliśmy Klientowi różne warianty golarki, różniące się budową, a zatem i ergonomią, która w przypadku tak precyzyjnego narzędzia ma ogromne znaczenie pod względem bezpieczeństwa jej używania.
Pierwsze iteracje wykonywaliśmy w tańszej i zgrubnej technologii FDM a następnie końcowy model w technologii SLA (uwzględniając skurcz metalu, z którego będą produkowane golarki). Na jego podstawie przygotowaliśmy formę oraz tzw. „master model” pod przyszłą produkcję golarek. Sam projekt CAD przydał się również przy produkcji w technologiach toczenia oraz frezowania CNC.
Poniższe zdjęcia pokazują wydruki 3D golarki w wersji limitowanej:
Wykonaliśmy również render golarki w postaci „exploded view”:
Fotorealizstyczne rendery w wysokiej rozdzielczości zostały wykorzystane do wykonania tekturowego opakowania.
Podsumowanie zlecenia
W przypadku tej realizacji, fizyczny przedmiot przenieśliśmy do przestrzeni wirtualnej, dokonującjego pomiarów za pomocą suwmiarki. Ale inżynieria odwrotna wykorzystuje do swoich celów również proces skanowania 3D – taką usługę nasza firma również oferuje, szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych czy złożonych obiektów (np. takich, w których ciężko jest ręcznie zmierzyć krzywiznę powierzchni).
Jeśli zatem chcesz odtworzyć parametry, powielić czy naprawić przedmiot, produkt, lub część zamienną do swojej maszyny, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.