Pomogliśmy AGH Space Systems w budowie łazika planetarnego

Pomogliśmy AGH Space Systems w budowie łazika planetarnegoJesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wziąć udział w budowie pojazdu, którego zadaniem jest poruszanie się i zbieranie próbek na innych planetach. Pojazdu, który dodatkowo zajmuje wysokie miejsca w konkursach na najlepiej skonstruowanego łazika planetarnego. Poniżej przeczytasz, jaki był wkład naszej firmy i druku 3D w ten projekt.

AGH Space Systems to grupa studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która od 2014 roku zajmuje się rozwijaniem technologii związanej z przemysłem kosmicznym. Budują nie tylko wspomniane w tytule łaziki planetarne (marsjańskie), ale też lądowniki planetarne, rakiety, systemy pionowego startu i lądowania czy gondole balonów stratosferycznych. Jednym słowem i z przymrużeniem oka – wychodzą ponad to, co ziemskie. Ich motto brzmi „see you in space” i z powodzeniem do tego dążą. Ich ostatnio skonstruowany łazik zajął zaszczytne drugie miejsce w Spaceport America Cup, konkursie zorganizowanym w czerwcu tego roku w stanie Nowy Meksyk dla drużyn z całego świata. Właśnie otrzymaliśmy informację, że ten sam łazik zajął ponownie drugie miejsce, ale tym razem na naszej rodzinnej ziemi – na European Rover Challenge w Kielcach. Do zawodów stanęło 28 zespołów z trzynastu krajów świata – to wielkie wyróżnienie. I właśnie w budowie tego łazika braliśmy udział.

Naszym zadaniem było wydrukowanie w technologii druku 3D czterech opon wraz z felgami. Projekt dostarczyli nam członkowie AGH Space Systems. Właściwie nie jeden ale kilka projektów, bo wciąż pracowali nad jego udoskonaleniem i z każdą poprawką przesyłali nam drogą elektroniczną nową wersję projektu. Na podstawie pierwszego dostarczonego projektu oszacowaliśmy ile materiału potrzebujemy do wydrukowania opon i felg oraz jak długo zajmie nam realizacja tego projektu*. Ponieważ projekt nie był pilny a my pracowaliśmy przy nim pro bono ustaliliśmy czas jego realizacji na jeden miesiąc. Oczywiście, podobne zlecenie jesteśmy w stanie wykonać o wiele szybciej, bo już w przeciągu ok. 1 tygodnia.

Poniższy film przedstawia wydrukowane w technologii 3D koło do łazika oraz jego motorykę:

Finalnie wydrukowaliśmy cztery opony o średnicy 30 cm każda z gumowego, elastycznego materiału o nazwie TPU. Był to wymagający proces, ponieważ TPU jest materiałem kurczliwym (opony były drukowane w całości, tzn. jedna opona mieściła się w komorze drukarki), ale dzięki odpowiedniemu, specjalnie opracowanemu na tę okoliczność, autorskiemu procesowi klejenia, który zastosowaliśmy w tej technologii, wszystkie parametry opon po wydrukowaniu zgadzały się z projektem. Natomiast felgi wydrukowaliśmy z materiału ABS, udarnego i odpornego na zarysowania.

Podsumowując, z powierzonego zadania wywiązaliśmy się w założonym terminie jednego miesiąca a rezultaty możesz obejrzeć na poniższych zdjęciach z zawodów, które wraz z podziękowaniami za wsparcie w projekcie nadesłał nam AGH Space Systems.


Fot. 1. Łazik marsjański z kołami i felgami wydrukowanymi przez naszą firmę w technologii druku 3D na międzynarodowych zawodach w Kielcach.


Fot. 2. Projekt oraz wykonanie łazika to niesamowite osiągnięcie studentów z AGH Space Systems. Cieszymy się,  że mogliśmy pomóc w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

*nie używamy tutaj słowa „zlecenie”, ponieważ podjęliśmy się tego projektu pro bono i pracowaliśmy nad nim po godzinach naszej standardowej pracy.