Kamil Brzózy
E-Mail: biuro@3dream.pl
Telefon: +48 791 514 512
E-Mail: biuro@3dream.pl
Telefon: +48 791 514 512
2021-03-04, 20:43
2021-02-24, 20:37
2021-02-23, 19:07
2020-12-16, 07:32
2020-12-01, 21:57
2020-11-23, 20:17
Zapoznaj się z poniższymi pojęciami, które stosujemy na co dzień w naszej pracy. Ich zrozumienie pozwoli Ci jasno wyartykułować swoje potrzeby względem oferowanych przez nas usług.
Często spotykamy się z niezrozumieniem przez naszych Klientów podstawowych pojęć stosowanych w dziedzinie druku trójwymiarowego, co utrudnia nam wymianę myśli, czy formułowanie swoich potrzeb. Dlatego stworzyliśmy krótki słownik najważniejszych pojęć. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Dla ułatwienia we wszystkich omawianych pojęciach użyjemy słowa „przedmiot”, oznaczającego to, co chcesz, abyśmy dla Ciebie wydrukowali w technologii 3D (tą rzeczą może być zarówno figurka ulubionej postaci z gry, jak i część zamienna maszyny produkcyjnej).
Drukowanie 3D – zamiana cyfrowego modelu 3D na rzeczywisty trójwymiarowy przedmiot poprzez wydrukowanie go na drukarce 3D. W procesie drukowania 3D powstają wydruki.
Skanowanie 3D – proces „odwrotny” do drukowania 3D, czyli zamiana rzeczywistego przedmiotu na model cyfrowy przy użyciu skanera 3D, skanowanie 3D stosuje się np. w procesie inżynierii odwrotnej.
Inżynieria odwrotna – odtworzenie rzeczywistego przedmiotu w postaci jego wirtualnej reprezentacji w komputerze w celu utworzenia dokumentacji (np. wymiarów przedmiotu), naprawy uszkodzonej części lub jej powielenia.
Model 3D – przedmiot stworzony w programie do projektowania 3D (np. CAD)
Prototyp druku 3D – jest to de facto wydruk 3D, który służy jako wzór do dalszej produkcji. Jego przewagą nad samym projektem druku 3D czy nawet wizualizacją jest możliwość zaprezentowania go decydentom przed podjęciem decyzji o produkcji danego przedmiotu, czy też potencjalnym Klientom – dotknięcia go, sprawdzenia, czy jest lekki czy ciężki, czy dobrze leży w dłoni, etc.
Wizualizacja (inaczej render) - to cyfrowe przedstawienie tego, jak będzie wyglądał przedmiot (wraz z jego otoczeniem np. z rzucanym cieniem i innymi detalami) po wydrukowaniu go na drukarce 3D. Wizualizacja może przyjąć formę, np. animacji pokazującej zasadę działania przedmiotu, czy rozstrzelenie (tzw. exploded view) przedmiotu/części/urządzenia/modułu ukazujące jego części składowe. Wizualizacja (render) wygląda jak fotografia przedmiotu, ale nią nie jest. Koszt renderu jest o wiele mniejszy niż koszt sesji zdjęciowej przedmiotu, potrzeba również mniej czasu na jego wykonanie. W każdej chwili można też zmienić ustawienie wirtualnego przedmiotu, czy jego otoczenie.
Postprocessing – jest to ogół procesów mających na celu wykończenie lub poprawę (wizualną, estetyczną, jakościową, etc.) wydruków 3D lub renderów. W naszej firmie stosujemy następujące procesy: czyszczenie, malowanie, naświetlanie, czyszczenie, wygładzanie chemiczne, szlifowanie, klejenie i nawiercanie. Dobry postoprocessing to taki, po którym nie da się rozpoznać, że obrabiany model został wykonany w technologii druku 3D.