Kamil Brzózy
E-Mail: biuro@3dream.pl
Telefon: +48 791 514 512
E-Mail: biuro@3dream.pl
Telefon: +48 791 514 512
2021-02-24, 20:37
2020-12-16, 07:32
2020-11-23, 20:17
2020-10-25, 17:58
2020-10-16, 18:36
2020-10-13, 19:06
Naszą kolejną realizacją była współpraca w zakresie projektu oraz wydrukowanie w technologii 3D prototypu nowoczesnego inhalatora. Wydrukowane urządzenie miało stanowić część dokumentacji niezbędnej do uzyskania przez firmę patentu a następnie rozpoczęcie produkcji inhalatorów. Przeczytaj jak przebiegała współpraca, jak długo trwała realizacja tego zlecenia i czy Klient był zadowolony z efektu końcowego naszej usługi.
Naszym Klientem była duża spółka biofarmaceutyczna, która skupia się przede wszystkim na innowacyjnych rozwiązaniach terapeutycznych, które mają pomóc ludziom zachować dłuższe życie w lepszej kondycji. Jednym z takich rozwiązań jest inhalator, który firma chciała udoskonalić, zarówno pod kątem kształtu jak i zasady działania; następnie, uzyskać patent i rozpocząć produkcję nowego urządzenia na skalę masową.
Aby uzyskać patent, niezbędny okazał się prototyp urządzenia, który należało przedstawić w dokumentacji. Taki prototyp jednak, nie służy jedynie jako część dokumentacji – jego najważniejszym celem jest sprawdzenie, czy założenia projektowe sprawdzą się w rzeczywistości; innymi słowy, czy nowe rozwiązania faktycznie sprawią, że inhalator będzie sprawniejszy w działaniu i użytkowaniu.
Z takim nastawieniem przystąpiliśmy do realizacji zlecenia. Podczas procesu projektowania towarzyszył nam projektant firmy farmaceutycznej i to wspólnie z nim opracowywaliśmy kolejne wersje prototypu urządzenia. Za każdym razem drukowaliśmy metodą SLA każdą wersję prototypu, co zajmowało nam ok. 1-2 dni łącznie z jego obróbką, a następnie była ona sprawdzana pod względem funkcjonalności i poprawnego działania. Piąta wersja okazała się tą właściwą. Po wydrukowaniu, pomalowaniu i ponownym sprawdzeniu działania, prototyp inhalatora został przesłany do Urzędu Patentowego. Z naszych informacji wynika, że firma otrzymała patent i jest w fazie produkcji nowego urządzenia.
Inhalator wydrukowaliśmy w technologii SLA, która zapewnia bardzo precyzyjne wykonanie, gdzie nie ma miejsca na błędy wymiarowe. Urządzenie składa się z czterech części, które muszą perfekcyjnie do siebie przylegać. Drukowanie 3D w tej technologii zapewnia również idealnie gładką powierzchnię przedmiotu, co w przypadku inhalatora jest niezmiernie ważne podczas jego użytkowania.
Fot. 1. Prototyp inhalatora składał się z 4 części, które po wydrukowaniu drukarką 3D idealnie do siebie pasowały. To z kolei sprawiło, że urządzenie działało poprawnie. Kolory poszczególnych części inhalatora zostały ściśle określone przez Klienta i dokładnie takie zastosowaliśmy podczas malowania w palecie RAL.
Jak uzyskuje się gładką powierzchnię? Technologia SLA wykorzystuje do drukowania przestrzennego żywicę, która jest bardzo podatna na szlifowanie. Co ważne, technologia żywiczna jest niezwykle gładka, ponieważ płynna natura samej żywicy powoduje, że rowki pomiędzy drukowanymi warstwami są wypełnione lepiej niż w innych technologiach druku 3D. Tam, gdzie kończy się najlepsza jakość technologii FDM oraz SLS zaczyna się dopiero najszybsza i najsłabsza jakość w technologii SLA, przy czym 0.1mm w tych trzech różnych technologiach będzie wyglądał zupełnie inaczej. Z jednej strony te właściwości materiału – jego idealna gładkość i podatność na szlifowanie - zapewniają perfekcyjny wygląd przedmiotu, a z drugiej podpory, które są używane podczas druku, mogą zostać usunięte bez żadnego śladu. Jednocześnie metoda SLA pozwala na uzyskiwanie bardzo skomplikowanych kształtów.
Współpraca z projektantem układała się bardzo dobrze w trakcie całego procesu realizacji zlecania. Prototyp urządzenia wydrukowaliśmy w technologii, która spełniła wszystkie wymagania nowego urządzenia. Co więcej, firma zaoszczędziła i czas i pieniądze decydując się na wydrukowanie prototypu urządzenia metodą trójwymiarową. Mogła jednocześnie przetestować jak będzie działał inhalator już po produkcji metodą wtryskową – żywica bowiem zachowuje się dokładnie tak, jak materiał, z którego inhalatory będą docelowo produkowane.
Klient wyraził zadowolenie z efektu, który uzyskaliśmy drukując dla niego innowacyjne inhalatory metodą druku trójwymiarowego. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zlecenia – kolejne pomysły, które pomagają ludziom lepiej żyć.